Kvíz
Poslední komentáře
- Odstřel Mikulovského viaduktu
1 rok 8 týdnů zpět - Schnöbel Brüder Judendorf
1 rok 14 týdnů zpět - podobná známka
1 rok 14 týdnů zpět - Okap
2 roky 1 týden zpět - nenalezené jméno
2 roky 8 týdnů zpět
Osek v číslech
Osek na Facebooku
Pohádkový hrad Rýzmburk měl velký úspěch
Letošní pohádková akce pro děti a dospělé s názvem „Pohádkový hrad Rýzmburk" měla velký úspěch. V minulosti se konala podobná akce, tu letošní nově zaštítilo město Osek. Především na organizační věci spojené s touto akcí jsme se zeptali Ing. Veroniky Součkové, která pracuje na městském úřadě jako asistentka starostky.
■ Proč se město angažovalo až letos?
„Letos město získalo hrad Rýzmburk do svého vlastnictví. Koupili jsme ho od státu a následně ho bezplatně zapůjčili Občanskému sdružení pro záchranu hradu Rýzmburk. Letos nás předseda sdružení Jiří Kučera oslovil ohledně spolupráce a my sdružení rádi vyšli vstříc.“
■ Kolik jste za Pohádkový hrad zaplatili?
„Z našeho rozpočtu šlo deset tisíc korun. Celý rozpočet na akci byl šedesát tisíc korun. Padesát tisíc se podařilo získat v rámci dotace z Fondu hejtmana Ústeckého kraje. Žádali jsme v polovině července a dostali jsme 50 tisíc korun. Tento fond je určený na financování obecně prospěšných akcí v Ústeckém kraji. Město Osek se snaží šetřit a zásadně se nezadlužovat, proto žádáme o dotace na všechno, kde to jde. Také by byla hloupost nežádat, když jsou ty peníze k dispozici.“
■ Kdo vymýšlel program?
„Program jsme vymýšleli společně od začátku července. To „my“ znamená město Osek, Občanské sdružení za záchranu hradu Rýzmburk a Občanské sdružení Z pohádky do pohádky. Program jsme vymýšleli tak, aby zaujal děti i dospělé. Akce začala ve dvanáct hodin a odpoledne bylo určené především dětem. Od devatenácti hodin byl program zaměřený na dospělé. Mikrobus vyjížděl naposledy od památníku ve 21 hodin a akce končila ve 22 hodin. Na hradě se pohybovalo patnáct pohádkových postav, což byli členové Občanského sdružení Z pohádky do pohádky.“
■ Jaké pohádkové postavy měly největší úspěch?
„Jak jsem mohla sledovat z pohledu organizátora, tak dětem se nejvíce líbil Hloupý Honza. Ten s dětmi na hlavním prostranství zpíval písničky a tancoval. Tam také seděli na trůně král s královnou. Děti byly celé odpoledne v pohybu a všechny aktivity byly vymyšlené tak, aby se do nich mohly zapojit. Nechtěli jsme, aby se pouze dívaly, co se děje. Každá aktivita byla v režii konkrétní pohádkové postavy. U Popelky děti přebíraly hrách a čočku, u vodníka lovily z bazénku rybičky. Se všemi postavami se děti mohly vyfotit a o focení byl velký zájem. Postavy působily docela reálně, takže dost dětí mělo respekt z paní, která byla převlečená za čarodějnici. Kromě těchto soutěží se děti mohly povozit na koních nebo se něco dozvědět o zvířatech z farmy. Úspěch měl i táborák, u kterého si děti mohly opéct vuřty.“
■ Jak dlouho trvá, než se takováto akce připraví?
„Jak jsem říkala, promyšlené jsme to měli od července. Nešlo jen o to, abychom zajistili program a zázemí na hradě, ale museli jsme zařídit spoustu věcí, které byly s Pohádkovým hradem Rýzmburk spojené. Zajišťovali jsme kyvadlovou dopravu, aby se návštěvníci dostali na hrad. Silnice byly neprůjezdná a u památníku hlídali strážníci, kteří nahoru nepustili žádné auto. Také jsme museli na hrad dovézt věci, bez kterých by se návštěvníci neobešli. Den před akcí Občanské sdružení pro záchranu hradu Rýzmburk provedlo důkladný úklid a na hrad se vyvezly lavice a toalety. Také bylo zapotřebí tam dostat elektřinu. V den akce si od rána pohádkové
postavy připravovaly svá stanoviště.“
■ Máte přehled, kolik lidí Pohádkový hrad Rýzmburk navštívilo?
„Všichni návštěvníci museli projít kolem hostesek, které se jich zeptali na jméno. Takže přehled máme. Celkem Pohádkový hrad Rýzmburk navštívilo kolem 1200 lidí.“
■ Co se tam nejvíc líbilo vám?
„Mně se tam líbilo všechno. Byla tam skvělá atmosféra a bylo fajn slyšet, že někteří návštěvníci by se na hrad nevydali nebýt Pohádkového hradu. Lidé byli rádi, že nemuseli pěšky, také ocenili, že jsme zajistili občerstvení. To v areálu hradu bylo zdarma. Děti tyhle věci neřešily, ty se zajímaly jen o atrakce. Hezké bylo, že postavy procházely celý areál hradu, takže jste mohli potkat vlka nebo třeba krále. U jedné zdi byl drak, kterému šel od tlamy dým, to bylo také pěkné. Celkově tam byla skvělá atmosféra. A díky místu to byla originální akce.“
■ Bude se opakovat?
„S Občanským sdružením na záchranu hradu Rýzmburk spolupracujeme a chystáme se na další společné akce. Pokud město občanskému sdružení prodlouží výpůjčku kaple pod hradem, tak by se program budoucích akcí mohl dotknout i této památky. Věřím, že pohádková akce pro děti a dospělé na hradě Rýzmburk si vybuduje tradici a bude se konat každý rok.“
Poslat nový komentář