Kvíz
Poslední komentáře
- Odstřel Mikulovského viaduktu
1 rok 9 týdnů zpět - Schnöbel Brüder Judendorf
1 rok 15 týdnů zpět - podobná známka
1 rok 15 týdnů zpět - Okap
2 roky 1 týden zpět - nenalezené jméno
2 roky 9 týdnů zpět
Osek v číslech
Osek na Facebooku
Občanské sdružení, začíná plánovat opravy Rýzmburku
Hrad Rýzmburk patřil dlouhá léta státu a na starosti jej mělo Ministerstvo zemědělství. Hrad spravovaly Lesy České republiky a město Osek usilovalo o koupi hradu. To se nyní podařilo. Minulý rok zaplatilo město stotisícovou zálohu a v lednu letošního roku zaplatilo zbytek požadované částky. „Za hrad jsme zaplatili milion tři sta tisíc. Tuto částku určil majitel hradu, tedy stát. Z historického hlediska má památka nevyčíslitelnou hodnotu, ale z majetkového hlediska má minusovou hodnotu. Rýzmburk jsme kupovali s tím, že jde o ztrátovou investici, na které nikdy nevyděláme," uvedla starostka Oseka Ing. Lenka Říhová.
Co bude s hradem dál? „Několik let se o hrad staráme my. Provádíme údržbu, uklízíme tam a děláme všechno z toho důvodu, abychom hrad zachovali pro budoucí generace. Rýzmburk je veřejně přístupný, proto musíme zajistit, aby byl bezpečný," prohlásil Jiří Kučera, předseda Občanského sdružení pro záchranu hradu Rýzmburk. Občanské sdružení se o hrad staralo vlastními silami s pomocí mnoha dobrovolníků. Hrad si pronajímalo od ministerstva zemědělství a za pronájem platilo 3 600 korun ročně. 18. června podepsalo smlouvu s městem o výpůjčce hradu. To znamená, že nyní má Rýzmburk pod palcem právě Občanské sdružení pro záchranu hradu Rýzmburk.
Předseda sdružení je smířený s tím, že hrad nebude výdělečnou záležitostí, ale spíše drahým koníčkem, který si vyžádá spoustu času a investic. „Využijeme nabídku od německých sousedů, kteří nabídli osm milionů tři sta tisíc korun na opravu hradu. Jak s penězi naložíme, záleží jen na nás. Zvažujeme dvě varianty. Dát peníze buď na dva nebo tři menší projekty, nebo na jeden velký. Tím velkým projektem mám na mysli opravu věže a vybudování rozhledny,“ prozradil Kučera. Běžnou praxí je, že se na památky pořádají veřejné sbírky. „S tím je ale spojené množství administrativy a já jako předseda sdružení bych musel splnit pro mě naprosto nepochopitelné podmínky. Například bych tři roky nesměl vycestovat do zahraničí,“ přiblížil Kučera. V tomto ohledu se sdružení musí spolehnout na podporu města. „Peníze na menší projekty v rozpočtu jsou,“ přislíbila starostka.
O hrad Rýzmburk je mezi turisty i místními velký zájem. Podle Občanského sdružení pro záchranu hradu Rýzmburk hrad ročně navštíví kolem čtyřiceti tisíc lidí. Na co se návštěvníci mohou těšit? V první řadě se nemusí bát toho, že se na hradě bude vybírat vstupné.
„To není na pořadu dne. Jednou k tomu nejspíš dojde, ale to je otázka několika let,“ uvedl předseda sdružení Jiří Kučera. On sám i jeho kolegové nyní tráví na hradě každý den, aby vytvořili co nejlepší podmínky pro návštěvníky. „Z toho důvodu je možné domluvit si soukromou bezplatnou prohlídku s odborným výkladem. U hradu visí informační cedule a provozní řád, kde je mé telefonní číslo. Stačí se domluvit a já návštěvníky rád provedu a udělám jim přednášku,“ nabídl Kučera.
Kromě těchto soukromých prohlídek se sdružení bude snažit zvýšit počet organizovaných prohlídek. „Naposledy jsme tu měli dvaapadesát lidí z brněnského muzea. Byli to vzdělaní lidé, kteří se o historii Rýzmburku velice zajímali. I tyto prohlídky budou bezplatné,“ popsal Kučera. I nadále se bude pokračovat v kulturních akcích, jako jsou koncerty nebo šermířské souboje v dobových kostýmech.
Letos na podzim je v plánu Pohádkový hrad. Tedy akce určená nejmenším návštěvníkům. Organizátory budou město Osek a Občanské sdružení pro záchranu hradu Rýzmburk. „Už jednou jsme něco takového dělali. Bylo to prvního října a umím si představit, že stejné datum je reálné i pro letošek. Minulé akce se zúčastnilo čtyři a půl tisíce návštěvníků a kvůli nim doslova zkolabovala doprava v Oseku,“ řekl se smíchem Kučera. Program se piluje a řeší se detaily. Účast na Pohádkovém hradě přislíbila i starostka Oseka Lenka Říhová.
Naprostou novinkou je možnost pořádání svateb. Na rozdíl od jiných hradů nebude Rýzmburk vyžadovat žádné přemrštěné částky za propůjčení prostor ke svatebnímu obřadu. Zájemci tak zaplatí pouze poplatek tisíc korun, který musí zaplatit každý, kdo se nenechá oddat v obřadní síni ve vypsaných termínech. Možnost uspořádat svatba na hradě by mohla přilákat páry, které se chtějí nechat oddat v romantickém prostředí. Problémem ale může být doprava. U hradu totiž není parkoviště. Svatebčané by se buď museli nechat vyvézt až nahoru, nebo k hradu dojít pěšky.
Více informací o hradu i o Občanském sdružení pro záchranu hradu Rýzmburk najdete na: www.hradryzmburk.cz
Poslat nový komentář