Kvíz
Poslední komentáře
- Odstřel Mikulovského viaduktu
1 rok 9 týdnů zpět - Schnöbel Brüder Judendorf
1 rok 15 týdnů zpět - podobná známka
1 rok 15 týdnů zpět - Okap
2 roky 1 týden zpět - nenalezené jméno
2 roky 9 týdnů zpět
Osek v číslech
Osek na Facebooku
Jakob Trautzl docestoval do Prahy
Jakob Jan Trautzl byl český kněz, řeholník řádu cisterciáků, varhaník, hudební skladatel, spisovatel a pedagog. Ač se narodil v Židovicích u Mostu, téměř celý život strávil v oseckém klášteře, v němž zanechal svůj odkaz, jenž čítá velké mše, rozsáhlé kantáty, oratoria, cykly klavírních sonát či komorní hudbu i pro neobvyklé nástrojové sestavy. O odkaz Jakoba Trautzla pečuje Trautzlova umělecká společnost, jejíž zakladatel a osecký rodák Jan Zástěra složil symfonii, kterou patronu sdružení věnoval. Skladba byla komponována na text dalšího oseckého rodáka P. Benna Beneše a Martina Budka z Teplic.
Pod záštitou sdružení byla k hudebnímu doprovodu povolána pražská Hudba Hradní stráže. Mezitím v severních Čechách vznikl projekt Spojené sbory Podkrušnohoří. Jeho cílem bylo sloučit smíšené sbory, působící od Teplic až po Chomutov, ke spolupráci na provedení Symfonia in honorem Jakobi Trautzli. Na nabídku kladně odpovědělo devět sborů. Z Teplic Canzonetta, Collegium hortensis a Krušnohorský pěvecký sbor. Z Mostu Qavis cordium a Pěvecké sdružení severočeských učitelů.
Dále chomutovský Happy Smile, Pěvecký sbor Harmonie Louny a Ženský pěvecký sbor Jirkov. Na první společné zkoušce 14. září 2013 součet všech členů čítal na dvě stovky. Jejich spojení v jeden celek naplnilo atmosférou ztraceného hudebního života prostory oseckého kláštera. V konečném provedení bylo dílo představeno veřejnosti 22. září 2013 v prostorách kostela na témže místě.
Z Oseka do Prahy
Nadšení a přátelská pospolitost způsobily, že se sbory bez větších problémů přesunuly do hlavního města Prahy, v němž předvedly, že nejen česká metropole je hlavním dějištěm větších kulturních projektů.
Severní Čechy žijí! - tak zněl 24. září 2013 konečný verdikt Pražanů nad dvěma stovkami lidí, jejichž hlasy naplnily kostel sv. Václava v pražských Vršovicích dávným i současným osudem severočeského regionu.
O nadějném kulturním vývoji Severočechů nepochybovali ani návštěvníci katedrály sv. Víta, v jejíchž gotických klenbách sbory svou pouť završily dne 27. září 2013.
Kdo bude další?
Dnes je zřejmé, že kraj, jenž teprve před pár desítkami let našel své nové obyvatelstvo, znovu ožívá a vyživuje kořeny současných rodáků. Jejich věrnost je záslužná, stejně jako snaha o obnovení pestrého kulturního dění, které bylo v nedávných dobách běžnou součástí života lidí na úpatí Krušných hor. Jeden skladatel a dva textaři, za pomoci občanského sdružení a dvou stovek sboristů, vytvořili významný milník v novodobých kulturních dějinách kraje. Kraje krásného, avšak stále hledajícího oporu v jeho obyvatelích. Bohatý život z doby Jakoba Trautzla se do kraje nejspíš nevrátí. K jeho uskutečnění by bylo zapotřebí více zanícených nadšenců, podobných těm z Trautzlovy umělecké společnosti. Přesto se nabízí otázka: najde se někdo další?
Poslat nový komentář