Kvíz
Poslední komentáře
- Okap
5 týdnů 6 dnů zpět - nenalezené jméno
13 týdnů 1 den zpět - gloriet na Salesiově výšině
47 týdnů 2 dny zpět - ke "kopřivákům"
1 rok 36 týdnů zpět - Kameny
2 roky 4 týdny zpět
Osek v číslech
Osek na Facebooku
Vyšla nová kniha o oseckém klášteře
V letošním roce slavíme 800 let od vysvěcení klášterního kostela Nanebevzetí P. Marie v Oseku. Při této příležitosti byla, současně se zahájením osecké pouti v sobotu 15. srpna 2009, slavnostní mše sv. s litoměřickým biskupem Mons. Janem Baxantem. Po ní, na setkání v opatském sále kláštera, byla mimo jiné představena i nová kniha, která významně obohacuje odbornou literaturu o historii kláštera.
Kniha od Mario Feuerbacha vyšla v němčině pod názvem „Das Zisterzi-enserkloster Ossegg - Baugeschichte und Baugestalt von der Grundung 1196 bis in das Jahr 1691" (Cisterciácký klášter Osek - stavební dějiny a podoba od založení roku 1196 až do roku 1691). Jak vyplývá z názvu, pojednává o dějinách výstavby kláštera a jeho architektuře v době románské a gotické. Touto tematikou se z našich odborníků zatím zabývali zejména Jiří Kuthan a Dobroslav Líbal. Nová kniha však poprvé souhrnně a detailně dokumentuje stavební dějiny uvedeného období, a to nejen podle studia archivních a literárních materiálů, ale též podle vlastního studia autora na místě.
Autor, mladý vědec Mario Feuerbach, studoval na filozofické fakultě univerzity v Heidelbergu v Německu a věnuje se historii umění. Jako disertační doktorskou práci zpracoval právě středověké dějiny oseckého kláštera po stránce architektury staveb. Disertaci obhájil v letním semestru 2008 a byla výsledkem tříletých výzkumných prací, kdy často pobýval přímo v klášteře při výzkumu a studiu v archivech. Tato práce byla podkladem pro literární zpracování námětu v podobě předložené knihy.
Kniha vyšla v červenci 2009 v nakladatelství Bernardu - Verlag v Cáchách (Aachen), má 326 stran, 13 barevných příloh a 245 černobílých obrázků v textu. Byla tištěna s podporou Česko - německého fondu budoucnosti a dalších sponzorů. V první části po uvedení pramenů a metodiky práce je líčena historie kláštera od jeho založení do současnosti. Jádrem knihy je popis zachované klášterní architektury z doby před rokem 1691, kdy byla zahájena jeho barokní přestavba. Dále líčí nalezené kamenické značky, předbarokní skulptury a náhrobky. Pozornost je věnována i zmizelé před barokní architektuře a nalezeným reliktům z ní. Obsáhlý je seznam literatury a pramenů, včetně výtahu deníku prvního opata po obnovení kláštera v roce 1650 Lau-rentia Scipia, kde je zachycen stav kláštera před barokní přestavbou.
Autor rozlišil 6 stavebních fází románsko - gotické architektury. Cisterciáčtí mniši po příchodu do Oseka v letech 1196 - 97 pobývali nejdříve v provizorních objektech. I. fáze kamenné stavby začíná v letech 1206 - 07 stavbou klášterního kostela - baziliky. Byla ukončena roku 1221 dostavbou kostela. II. fázi klade do doby 1225 - 1250, kdy byl postaven dům pro mnichy (konvent) ve východním křídle kvadratury včetně kapitulní síně. Ve III. fázi mezi lety 1250 a 1300 vznikl refektář (jídelna) v jižní části a západní křídlo klau-zury. IV. fáze zahrnuje křížovou chodbu se zadní sakristií a výklenkem s Madonou. Tato fáze, končící kolem roku 1325, ukončuje v podstatě první klášterní areál s kostelem, kvadraturou a křížovou chodbou. V V. stavební fázi kolem roku 1500 došlo k navýšení a přestavbě konventu a vznikla mariánská kaple u kapitulní síně. VI. stavební fáze v letech 1650 - 1691 za opata Scipia spočívala v dílčích přestavbách a obnově zničených částí kláštera. Další VII. stavební fáze je již mimo obsah knihy - jde o celkovou barokní přestavbu kláštera v letech 1691 až 1740 za opata Benedikta Littweriga a jeho následovníků.
Zájemci o knihu si ji mohou zakoupit v Infocentru města Osek v areálu kláštera. Bylo by ovšem dobré pořídit aspoň výtah z knihy v českém překladu.
Norbert Krutský
Poslat nový komentář