Kvíz
Vedením kroniky byl pověření panové: František Kaftan a Josef Grunert.
Poslední komentáře
- Odstřel Mikulovského viaduktu
1 rok 9 týdnů zpět - Schnöbel Brüder Judendorf
1 rok 15 týdnů zpět - podobná známka
1 rok 15 týdnů zpět - Okap
2 roky 2 týdny zpět - nenalezené jméno
2 roky 9 týdnů zpět
Osek v číslech
Osek na Facebooku
Óm mani padmé húm z oseckého lesa
Půjdeme-li po hrázi oseckého rybníka a dál lesní cestou, která nás zavede k rozcestí u malého železničního viaduktu, můžeme spatřit po pravé straně starý lom, dnes již zarostlý lesní vegetací.V horní části bývalého lomu asi 160 metrů od rozcestí se nalézá opracovaný křemencový blok. Co je divného na kameni? Na čelní straně lze spatřit šest podivných znaků. Jsou vytesány do tvrdého křemence a vyretušovány, aby více vynikly. Znaky bylo velice obtížné zjistit. Při návštěvě několika institucí se podařilo znaky vyluštit. Jsou to tibetská slova, slova věčné modlitby. Který učený člověk písma a jazyka znalý vytesal do kamene v oseckém lese tibetskou modlitbu?
Písmo mohl velice dobře znát osecký opat Ignác Petr Krahl (1877-86). Před svým zvolením byl profesorem na chomutovském gymnáziu. Jeho velkým zájmem bylo především indické náboženství a mytologie. Když uvážíme, že tibetské písmo bylo odvozeno od staroindického, mohl opat velice dobře znát oba jazyky. Snad jeden z mnichů oseckého kláštera, bývalý žák profesora, který se písmu naučil, mohl později nechat nápis vytesat. Patina na kameni kolem písma je dosti světlá, což může značit, že nápis mohl být vytesán a vyretušován v prvé polovině minulého století.
Petr Plachý
Kameny
| [Techto kamenu je tam mnohem vice, maji otesane kraje jakoby do sebe mely zapadat jako puzzle a v jednom je vrazena kovova koule.
Poslat nový komentář